Programlamaya Hangi Dil ile Başlanmalı ?

Bugünki yazımda programlamaya başlamak isteyenlerin kafalarını en çok karıştıran soruya cevap arıyacağım. Umarım faydalı bir makale olur 🙂

Programlamaya gönül vermek isteyen herkesin ilk başta kafalarında bu sorun oluşur.

Hangi dili öğrenmeliyiz ? Nereden başlamalıyız ?

Öncelikle nereden başlamalısınız sorusu üzerine gidelim. Bu sektördeki hedefiniz nedir ona karar vermeniz gerekli. Ben bu yazımda bir mühendis ve backend developer gözüyle sorunları inceliyeceğim.

Ben programlama PHP ile başladım. Herkes bilir PHP basit bir dildir, kolayca öğrenirsiniz, çok hızlı projeler üretirsiniz. Çoğu web sitesi Facebook, Wikipedia, wordpress vb siteler PHP kullanır. 2 yıllık programcılık okurken PHP’nin bana ömür boyu yeteceğini, hatta yeni bir programlama diline girdiğimde PHP bildiğimden dolayı hemen kavrayabileceğimi düşünüyordum. Lakin öyle olmadı. PHP’yi bilmenin rahatlığı diğer dillere geçişte beni zorladı. Bizim internetten öğrenemediğimiz o kadar çok şey varki özellikle veri yapıları kısmında, algoritma analizleri, hafıza yönetimi, memory allocationlar, arraylar, structlar, OOP mimariler vb.

Programlama başlamak için en uygun dilin C olduğunu düşünmekteyim. Programlamayı PHP de değilde C de öğrenseydim şuan diğer dilleri daha kolay öğrenyorum ve uyum sağlıyorum derdim. C öğrendiğinizde gerçektende PHP’nin çok basit bir dil olduğunu anlıyorsunuz, o kadar basit bir dilki çoğu PHP yazan adam veri yapılarına girmez bile çünki bilmiyorlar internette bunlardan bahsedilmiyor. C’de hazır fonksiyonlar yoktur basit bir lenght fonksiyonunu bile elinizle yazmanız gereklidir. Eğer konu algoritmaysa en iyi algoritma mantığı C’de öğrenilir çünkü C sizi hazıra alıştırmaz kendi fonksiyonlarınızı kendiniz size yazdırır. C syntaxı çok önemlidir, var olan tüm dillerin çoğu C#, Java, Golang, PHP vs C’den türediği için C yazmış bir adam bu dilleri çok kısa sürede öğrenebilir ve kavrayabilir. Diğerleri ise C’deki pointer yapıları,hafıza yönetimi, dynamic memory allocation ve veri yapılarını C’de öğrenmek bir yazılımcıya veya mühendise çok şey katmaktadır. C, OOP değildir ama struct’lar ile kendi OOP yapınızı bile üretebilirsiniz. Heap ve stack nedir ne işe yarar onu öğrenirsiniz. Pass by value, pass by reference fonksiyonları yazarsınız ve bunların arasındaki farkı iyi öğrenirsinız.C ile donanımı ve hafıza alanını en iyi şekilde kullanmayı öğrenirsin. Piyasadaki çoğu yazılımcı bu konulardan bi haberdir ve büyük şirketler bunlara önem verir. Daha bir çok neden sayabilirim neden C ile başlanmalı diye.

Söylediğim gibi C’den diğer dillere geçiş kolaydır. Temeli C’de alırsanız diğer programlama dillerine geçişinizde size hız katacaktır. Eğer bir mühendis olmak istiyorsanız ilk başta C’yi öneriyorum, ha yok ben okumadan programcı olacağım internetten öğrenip bi yerde işe gireceğim ve kendimi geliştireceğim diyorsanız önce frontend mi backend mi olarak çalışmak istiyorsunuz ona karar verin ve ona göre devam edin, bu yol içinde C öneririm ama çabuk sıkılabilirsiniz C’yede alternatif önerim kolay öğrenildiği için ve veri yapıları konusunda da iyi olan Python ile başlamanızdır. Daha sonra C#, Java, C++, PHP(OOP) gibi Object Oriented(Nesne Tabanlı) bir dil öğrenerek yazılımcılık hayatınıza devam etmeniz olacaktır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur 🙂

 

 

Yorumlar

yorumlar

Next ArticleLinux Kurulum Rehberi